Home Predstavljamo ЕКОЛОШКЕ АКТИВНОСТИ СРЕДЊЕ ГРУПЕ „СОВИЦЕ“ ИЗ ВРТИЋА „КАЛИМЕРО“, ПРЕДШКОЛСКА УСТАНОВА „РАДОСНО ДЕТИЊСТВО,...

ЕКОЛОШКЕ АКТИВНОСТИ СРЕДЊЕ ГРУПЕ „СОВИЦЕ“ ИЗ ВРТИЋА „КАЛИМЕРО“, ПРЕДШКОЛСКА УСТАНОВА „РАДОСНО ДЕТИЊСТВО, НОВИ САД

224
0

Васпитачице Шараба Јелена и Дукић Емина са својим малим еколозима користе сваку прилику да упознају своју животну средину и што активније се укључе у разне активности.

О еколошким активностима васпитачице кажу: „Током пројекта „После кише“ истраживали смо гљиве. Долазили смо до разних сазнања користићи сва чула, истраживали на разним местима – дворишту, парковима, Фрушкој гори… са родитељима и са стручњацима…

Најзанимљивија била нам је гљива Мухара која је најдуже задржала нашу пажњу, тако да смо направили једну велику Мухару коју су деца користила као „кућицу“. Истражујући на интернету, наишли смо на песму „Молба мале мухаре“ коју су деца свакодневно певала имитирајући покрете. Ускоро су је певала и друга деца у нашем вртићу…

Родитељи су се веома заинтересовали за наша истраживања па смо организивано сви заједно отишли на изложбу гљива на Стражилову где смо имали прилику да уживо видимо неке врсте које смо до тада могли видети само у енциклопедијама.

Мухарa – кућицa

Такође, Момчило Даљев из Гљиварског друштва Нови Сад нас је повео у прелепу шетњу шумом током које су деца тражила гљиве али и уживала у свим изазовима које нуди дрвеће, корење, пањеви, лишће…

Изложба гљива

Такође, Момчило Даљев из Гљиварског друштва Нови Сад нас је повео у прелепу шетњу шумом током које су деца тражила гљиве али и уживала у свим изазовима које нуди дрвеће, корење, пањеви, лишће…

Момчило нас је повезао са Гљиварским савезом Србије који су нам понудили сарадњу у виду квиза, т.ј. провере стеченог  знања о свету гљива. Квиз смо организовали у сали нашег вртића након ког су деца добила заслужене дипломе, а наш вртић захвалницу за промовисање гљива.

“ЗАШТО ДРВО ИМА КОРУ?“

„У следећем пројекту, „Зашто дрво има кору“, уз подршку родитеља, локалне заједнице (Национални парк „Фрушка гора“, ЈКП „Градско зеленило“ и Покрајински завод за заштиту природе) обогатили смо своје искуство, дошли до нових сазнања о дрвећу, значају шума и научили песмицу „Засади дрво“.

Из Националног парка „Фрушка Гора“, дошао нам је у вртић Драгиша Савић, биолог, који нас је кроз шетњу по нашем дворишту упознао са називима и карактеристикама дрвећа које имамо.

Драгиша с децом

Његову изложбу, поводом 5.000 фотографија живих бића, у Покрајинском заводу за заштиту природе посетили смо једно пре подне где нас је Бојана спровела кроз сталну поставку Природњачког музеја. Добили смо мноштво занимљивих информација о мамуту, препарираним животињама, као и то да је место где смо сада, некада давно било Панонско море.

Као „екологија духа“ у нашем вртићу се посебно негује читање деци и читање са децом и ту нам је посебно био занимљив лик Робин Худа који је био повод за разговор о правичности, храбрости, јунаштву… Песмица о Робин Худу била је такође омиљена и често певана у току симболичке игре, у соби, на дворишту…

Све три песмице научене током ова два пројекта представили смо на Змајевим дечијим играма ове године у Дунавском парку.

Као подршка истраживању гљива и дрвећа, родитељи су нам поручили часописе “Чувари равнице“ уз које смо добили и књиге са причама о Чика Кеки. Читање ових књига деци постало је свакодневна рутина у нашој соби, а решавање задатака у часописима забава за све.

 

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here