Povodom rođenja Desanke Maksimović 16. maja 1898. godine, osnovna škola „Aleksa Dejović“ Sevojno u saradnji sa Narodnom bibliotekom i Književnim udruženjem „Paun Petronijević – Rujno“ iz Užica, organizuje takmičenje u besedništvu na temu:
„Ko hoće da doživi čudo…“
Čudo ima svrhu, značenje, zove na posmatranje i budi osećanje dobrote, prirodnosti i iskrenosti, ali i tajanstvenosti. Vrlo je bitno znati odnositi se prema njemu. Postoji tradicija čuda. Cilj nam je da uzmemo čudo kao osnov motivacije i inspiracije koja vodi razmišljanju, stvaralaštvu i učenju. Čuda su svuda oko nas, a i u nama – u ljubavi, prirodi, nauci, religiji… Imaju moć da nam pomognu da se snađemo u stvarnosti životnog prostora.
Konkursom Vas pozivamo da besedimo i besedom stvaramo čudo kulture, kao što je to svojim delima radila poetesa Desanka Maksimović. Čuda su oduvek postojala i uvek će postojati, a i da ne postoje, važno je da verujemo u njih. Desanka je u svim svojim delima slavila lepotu prirode i njene tajne, a osnovni motiv njenog stvaralaštva je radost odrastanja i života.
PRAVILA TAKMIČENJA
– Sadržaj besede na temu „Ko hoće da doživi čudo“ piše učesnik (dozvoljena je suptilna intervencija profesora srpskog jezika i književnosti ili bibliotekara, jer besedništvo po svojoj prirodi – literarnosti i kazivanju prevazilazi uzrasnu dob učesnika: cilj je da se beseda kao takva približi učesniku),
– Beseda treba da opominje, apeluje na rešenja i promene, kritikuje. Besedništvo je retorička veština i besede nisu slobodne pozorišne forme kao što su monolozi, skečevi ili zamišljeni dijalozi…
– Prezentacija besede može biti isključivo usmena uz mogućnost korišćenja podsetnika. Takmičar/ka koji/a besedi, govorom, izgledom i gestom, treba da bude pristojan/a i da ničim ne vređa druge,
– Učesnici su osnovnoškolskog (7, i 8. razred) i srednjoškolskog uzrasta,
– Poželjno je da tri dana pre početka takmičenja na