Na boljem, efikasnijem mozgu možemo da radimo u bilo kom uzrastu, kaže dr. Danijel Amen koji predlaže 7 ideja šta raditi s decom kod kuće
Razmisli o mozgu kao o mišiću – svi znaju da će vežbanje povećati i ojačati vaše mišiće, ali i da se, ako prestaneš da vežbaš, mišići smanjuju i postaju slabiji, kaže dr. Danijel Amen, američki ‘stručnjak za mozak’, psihijatar i autor u časopisu ‘Time for Bed Sleepy Head’ i objašnjava:
„Deca trebaju da postave temelje funkcija mozga i sve ‘izgrade’ od nule, a potrebno je mnogo ponavljanja i vežbanja da bi se razvile nove veštine, i još više da bi ih se čvrsto ukorenilo“.
Evo šta psihijatri i psiholozi preporučuju kako i sami možemo pomoći mališanima (a i malo većima) da razviju ‘jak i zdrav mozak’.
- PREPRIČAVAJ DOGAĐAJE
Većina male dece voli da s roditeljima priča o svakodnevnim aktivnostima, što je za njih ‘korisna zabava’.
– Kreativne aktivnosti, nova iskustva i učenje o ponašanju u interakciji s drugima, načini su da se pozitivno utiče na sposobnost mozga da se ‘organizuje’, ali i da apsorbuje nove informacije – objasnila je dr. Kristin M. Maskoti, lekarka u Millerovoj bolnici za decu i žene u Kaliforniji.
– Stvaranje novih, imaginarnih okruženja kreira razvoj mozga. Pokušajte s igrom uloga, kao što je npr. oponašanje dana u školi u kojem dete postaje učitelj, a odrasla osoba učenik. „Učitelj“ može da dodeli i oceni domaći zadatak, a učenik može da ode na ručak ili na izlet. Ovakve aktivnosti omogućuju dtetu da se prilagodi novom okruženju, ali i da se nauči alternativnim oblicima komunikacije – zaključila je.
- ČITAJ SVOJOJ DJECI – ČAK I DOK SU JAKO MALA
– Samo slušanje novih reči, kao i gledanje različitih boja i slika, pomažu deci da koriste različite delove svog mozga – objasnila je dr. Žaklina Romians. Ona kaže da im to omogućuje razvoj senzornih puteva koji, zauzvrat, pomažu razvijanje spoznaje, ili utiču na sposobnost učenja i razumevanja kroz misli, iskustva i osetila.
– Zamislite koliko puta beba čuje reči „ma-ma“ i „ta-ta“ pre nego što ih napokon izgovori – kaže dr. Romians i dodaje da čitanje priča deci podstiče i učvršćuje njihov osećaj za svet oko njih – koji je na samom početku uglavnom svet u njihovom domu.
- SLAŽI S NJIMA KOCKE PO BOJI ILI OBLIKU
Opuštajuće je kad i roditelji i deca mogu da odlože razne tehnološke igračke i igru uključiti maštu, sećanje i razmišljanje.
– Deca imaju prirodnu želju da zamise svet oko sebe, onaj koji se uglavnom čini da je van njihove kontrole – kaže dr. Dian Grisel. Dodaje i da je baš zbog toga za njih sortiranje kocki toliko privlačno, a može poboljšati i njihovu sposobnost da razumeju okruženje.
Još jedna prilika za aktivnost sortiranja je pranje rublja, kaže dr. Grisel, pa preporučuje da poverite detetu da izdvaja čije je rublje čije.
- OSTAVI KARTICE ZA UČENJE NA NIVOU DETETOVIH OČIJU
Nakon što su deca dovoljno stara da sama hodaju, oblepite selotejpom kartice na kojima su slova, životinje ili brojevi, i postavite ih okolo po prostorijama u kojima dete boravi.
– To će pomoći u razvoju motoričkih sposobnosti vašeg deteta, budući da je ono fascinirano ‘ganjanjem’ karata koje ste mu ostavili, a kartice sa sličicama će mu stimulirati osetilna i kognitivna područja mozga – kaže dr. Romians. Dodaje i da je sjajan način da ovu igru učinite još korisnijom da zamolite dete da vam pokaže gde se određena kartica nalazi.
– To će podstaći njegovo pamćenje, i učiniti da se oseća kao da se igra. Samo pazite da svakih nekoliko dana premestite kartice, kako bi igra ostala zanimljiva – savetuje dr. Romians.
- IGRAJ S DETETOM ŠAH ILI DAMU (ILI BILO KOJU IGRU NA TABLI)
Puzzle, igre na tabli, ukrštenice i slične igre mogu stimulisati detetov mozak na načine koji će koristiti njegovom kasnijem razvoju, u godinama koje dolaze.
– Dama i šah su izvrsne aktivnosti za jačanje mozga jer zahtevaju pamćenje u kom se delu i u kojim pravcima figura sme kretati, i kada se koji potez može povući – kaže dr. Griesel i objašnjava:
Do pete godine, svako dete može da shvati pojam dame s nekim beleškama, a neka bi mogla razumjti i teže poteze dame ili šaha, vezane za kraljeve, kraljice i pešake. Počnite s tim da ih jednostavno naučite kako da postave damu ili šahovsku tablu i objasnite im pravila. Igrajte primereno njihovim godinama; npr. igre s početnim ciljem pamćenja poteza za svaki komad. Verbalizujte im zašto je potez smislen – ili ne. Pomozite svom mladom protivniku da se kreće – demonstrirajući verbalno i vizuelno što radite i kako ‘se krećete’ kroz igru.’
- ZAJEDNO PRIPREMITE I SKUVAJTE NEKO JELO
– Naravno da postoji opasnost da ‘ozbiljnije’ uprljate kuhinju, ali ovo je zabavan i efikasan način da ‘jačate’ mozak svog mališana.
Ponekad to može biti jednostavno kao što je kupovina mešavine za kolače i izrada kolača, a uključićete i čitanje, razumijevanje i učenje kako slediti uputstva – kaže dr. Griesel i objašnjava:
Vaše dete će naučiti kako da odabere odgovarajuće činije, uključiti rernu, ispravno izmeriti sastojke, ravnomerno rasporediti testo da ispuni kalupe za 18-24 kolača, prati vreme, ali i shvati koncept nagrade, kroz uživanje u ukusnom kolaču na kraju.
Zabava kod kuvanja i pravljenja kolača je u tome što krećete od nule i to tako da sledite recept – kaže dr. Griesel i dodaje da možete napraviti i ‘samo’ salatu ili bilo koji drugi aspekt obroka – ideja je učiti čitati, slediti uputstva, obratiti pažnju na vreme, na pripremu porcija … i uživati!
- UVEDI UČENJE REČI DANA IZ REČNIKA
Kad vam dete bude dovoljno staro da u školi uči jezik, verovatno će imati testove vokabulara da pokaže svoje znanje – ali zašto ne biste započeli još u najranijem uzrastu? U bilo kom uzrastu učenje rčnika može da bude samo prednost, kaže dr. Griesel.
– Čak i dvogodišnjak može da nauči da je ‘izvanredan’ bolji opis od ‘dobar’. Trebate inspiraciju? Jednostavno pretražujte „reč dana“ na internetu i pronaći ćete mnoštvo web stranica i besplatnih aplikacija koje će vama i vašem detetu pomoći u poboljšanju memorije.
PIŠE 24SATA, TAJANA PAPARELLA,